Πρόγραμμα

Σάββατο 13 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
11:00-16:00 Εργαστήριο Φυσικής Καλλιέργειας

Κυριακή 14 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
11:00-16:00 Εργαστήριο Άνυδρης Καλλιέργειας

Δευτέρα 15 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
09:00-15:00 Εργαστήριο Φυσικής Δόμησης – Cob και Μπαγδατί
10:00-20:00 Η Ελεύθερη Έκθεση
21:00-23:00 Προβολή «Τhe Pirate Bay – Away from Keyboard»

Τρίτη 16 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
09:00-15:00 Εργαστήριο Φυσικής Δόμησης – Cob και Μπαγδατί
10:00-20:00 Η Ελεύθερη Έκθεση
18:00-21:00 Εργαστήριο Πλεξίματος και Κουκλοθέατρου

Τετάρτη 17 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
09:00-15:00 Εργαστήριο Φυσικής Δόμησης – Αχυρόπλινθοι και Cob
10:00-20:00 Η Ελεύθερη Έκθεση
21:00-23:00 Screening «Sita sings the blues»

Πέμπτη 18 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
09:00-15:00 Εργαστήριο Φυσικής Δόμησης – Αχυρόπλινθοι και Cob
10:00-20:00 Η Ελεύθερη Έκθεση
18:00-21:00 Εργαστήριο Φυτικών βαφών και Κεραμικής

Παρασκευή 19 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
09:00-15:00 Εργαστήριο Φυσικής Δόμησης – Επιχρίσματα
10:00-15:00 Η Ελεύθερη Έκθεση
20:30-21:00 «Η ιστορία του Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοιχτού κώδικα» – Γιώργος Κιαγιαδάκης
21:00-21:30 «Συνεργασία – παρελθόν – παρόν και μέλλον» – Αντώνης Τριανταφυλλάκης
21:30–22:00 Ανοιχτή συζήτηση

Σάββατο 20 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
11:00-13:00 Linux InstallFest – Γιώργος Καινουργιάκης
11:00-12:30 Εργαστήριο «Διασυνδέστε τον πραγματικό κόσμο με το Arduino» – Κωσταντίνος Παλιούρας & Jann Eike Kruse
12:30-14:00 Εργαστήριο «Ανοιχτή διακυβέρνηση στην πράξη» Γιάννης Παπαδημητρίου & Αντώνης Τριανταφυλλάκης
14:00-17:00 Ανταλλακτικό/Χαριστικό Παζάρι
17:00–18:00 Ομιλία «Το οικοσύστημα των κοινών αγαθών. Επιχειρώ – Συμμετέχω – Ζω» – Αλέξανδρος Νούσιας
18:00–19:00 Ομιλία «Πέρα από το Ανοιχτό Λογισμικό – Οι ανοιχτές τεχνολογίες στην εκπαιδευτική και ερευνητική διαδικασία» – Θόδωρος Καρούνος
19:00–20:00 Ομιλία «Οικολογία ανοιχτού κώδικα – το ξεκίνημα ενός νέου πολιτισμού» – Δημήτρης Κουκουλάκης
20:00-21:00 Ομιλία «Μεταβαίνοντας σε έναν πολιτισμό μετα-σπανιότητας μέσα από ανοιχτό σχεδιασμό και ανεπτυγμένη αυτοματοποίηση» – Κώστας Μαλακάσης
21:30–22:00 Ανοιχτή συζήτηση
22:00-00:00 Πάρτυ με μουσική Creative Commons!

Κυριακή 21 Απρίλη

Ώρα Δραστηριότητα
11:00-13:00 Linux InstallFest – Γιώργος Καινουργιάκης
11:00-12:30 Εργαστήριο «Φτιάξτο με το WeMakeIt» – Redon Skikuli & Luca Paolo Pescatore
12:30-14:00 Εργαστήριο «Wikipedia – Το συνεργατικό μοντέλο στο διαδίκτυο» – Γιάννης Γιανναράκης
14:00-17:00 Δραστηριότητα «Ελεύθεροι Σπόροι για τη Διατροφική Αυτάρκεια» – Τοπική ομάδα ΠΕΛΙΤΙ Ηρακλείου και BiotechWatch
17:00–18:00 Ομιλία «Πατέντες – Μύθος και πραγματικότητα» – Γιώργος Δαφέρμος
18:00–19:00 Ομιλία «Ανοικτή βιβλιοθήκη OPENBOOK – Λογοτεχνία ψηφιακή – ανοικτή – συνεργατική» – Γιάννης Φαρσάρης & Νικόλας Σμυρνάκης
19:00–20:00 Ομιλία «Η ανάδυση του ομότιμου κινήματος» – Βασίλης Κωστάκης
20:00–21:00 Ομιλία «Τέσσερα σενάρια για το μέλλον της πολιτικής οικονομίας βασισμένα στα κοινά» (ομιλία στα αγγλικά) – Michel Bauwens
21:30–22:00 Ανοιχτή συζήτηση
22:00-00:00 Πάρτυ με μουσική Creative Commons!

Δείτε τις τοποθεσίες στις οποίες θα λάβει χώρα το φεστιβάλ!

Κατέβασε και μοιράσου το φυλλάδιο με το πρόγραμμα!

FacebookTwitterGoogle+RedditDeliciousDiggEmailShare

Σχολιάστε

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Επιτρέπονται τα εξής στοιχεία και ιδιότητες HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by sweet Captcha